Akademia Oddychania to kampania wspierająca świadome leczenie chorób oskrzeli i płuc (astma, POChP, zespół krupu). Umożliwia ona pacjentom szerszy dostęp do wiedzy o chorobach układu oddechowego, sposobach radzenia sobie z chorobą i przeciwdziałania skutkom nieprawidłowego leczenia. Ma uświadomić chorym i ich bliskim, jak ważna jest kontrola choroby oraz właściwe stosowanie systemów inhalacyjnych.
Szacuje się, że astma dotyka ponad 4 miliony Polaków. Niestety, szacunkowo aż połowa chorych nie ma postawionej diagnozy i – mimo ewidentnych objawów – nie wie, że powinna się leczyć. Natomiast 70–80% tych, którzy przyjmują leki, robi to niewłaściwie. Liczby te pokazują, iż warto podjąć wysiłek edukacyjny, by zwyczajnie pomóc chorym.
W okresie marzec-czerwiec 2015 r. w całym kraju Akademia Oddychania zorganizowała bezpłatne warsztaty, które pozwoliły chorym poznać specyfikę samych schorzeń, obecne metody leczenia, nauczyć się, jak dobrać odpowiedni inhalator, a wreszcie jak używać go tak, żeby leczenie było maksymalnie skuteczne. Szkolenia noszą nazwę Warsztatów Oddychania i mają uzmysłowić uczestnikom, że prawidłowe postępowanie z chorobą jest proste jak zwyczajny oddech.
Więcej przydatnych informacji znajduje się na stronie www.akademiaoddychania.pl.
Akademia Oddychania dla wszystkich chętnych przygotowała też poradniki – jak się leczyć, czego unikać, jak sobie pomagać w codziennych zmaganiach z chorobą. Powstała też mobilna aplikacja dla dorosłych i interaktywna gra dla dzieci. Jej bohater pomoże najmłodszym oswoić się z chorobą i zrozumieć specyfikę jej leczenia.
Z astmą można żyć aktywnie i tak jak się lubi – ważne, by znać i właściwie stosować zalecenia dotyczące postępowania w chorobie.
Inicjatorem kampanii jest AstraZenecaPolska.
Patronatem akcję objęły: Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POCHP, Polskie Towarzystwo Pneumonologii Dziecięcej oraz Fundacja „Zawsze O Krok Przed Astmą”.