Alergia na mleko krowie – przewodnik

NutramigenCzym jest alergia na mleko krowie (AMK)?

Alergia na mleko krowie jest najbardziej powszechną alergią pokarmową u niemowląt w trakcie ich pierwszego roku życia. AMK jest odpowiedzią układu immunologicznego Twojego dziecka na białka występujące w mieszankach na bazie mleka krowiego.

Dlaczego system immunologiczny mojego dziecka reaguje?

U niemowląt z alergią na mleko krowie system immunologiczny błędnie odczytuje białka mleka krowiego jako szkodliwe. System immunologiczny usiłuje „chronić” organizm przez zwalczanie tych białek. Ta obrona prowadzi do powstawania reakcji alergicznej.

Jakie są kluczowe objawy w alergii na mleko krowie?

Alergia na mleko krowie może powodować problemy trawienne, trudności w oddychaniu, wysypkę lub obrzęk twarzy. Problemy te mogą pojawić się natychmiast, w ciągu 2 godzin po spożyciu mleka krowiego lub reakcja może być opóźniona i rozwijać się 2 dni lub dłużej.

Jak diagnozowana jest alergia na mleko krowie?

Po pierwsze wywiad i historia rodzinna występowania alergii, w tym:

  • Alergia w rodzinie/wywiad w kierunku atopii?
  • Historia karmienia (sztuczne mleko, karmienie piersią, mieszane?)
  • Objawy alergii po kontakcie z mlekiem krowim?
  • Przebieg wcześniejszego leczenia i jego rezultaty
  • Szczegółowe informacje o próbach zmiany diety i wynikach

Po drugie, należy wskazać typ objawów i moment ich wystąpienia, czy podejrzewa się alergięi IgE-zależną lub IgE-niezależną i czy alergia jest łagodna do umiarkowanej lub ciężka. Skierowanie i dalsze badania zależą od rodzaju alergii i nasilenia objawów.  Cieżka alergia IgE-zależna, na mleko krowie, z anafilaksją wymagać będzie natychmiastowego leczenia i hospitalizacji. Jeśli podejrzewa się alergię IgE-zależną, przeprowadza  się testy skórne i badanie krwi.  Jeśli podejrzewa się alergię IgE-niezależną, należy przeprowadzić diagnostyczną dietę eliminacyjną (wyeliminować mleko krowie), a następnie doustną próbę prowokacji.

Postępowanie dietetyczne w alergii na mleko krowie?

W przypadku niemowląt karmionych wyłącznie piersią należy całkowicie wyeliminować białka mleka krowiego z diety matki. Niemowlęta z alergią na białko mleka krowiego, karmione sztucznie, należy karmić preparatami o wysokim stopniu hydrolizy białka (eHF) o potwierdzonej klinicznie skuteczności, takimi jak na przykład Nutramigen LGG, jako postępowanie pierwszego wyboru.  Preparaty na bazie aminokwasów (AAF), takie jak na przykład Nutramigen AA należy wprowadzać w ciężkiej alergii na mleko krowie lub alergii wielopokarmowej.

Czy kolka jest objawem alergii na mleko krowie?

Tak, kolka jest objawem alergii na białko mleka krowiego, jednak może być również spowodowana przez inne czynniki, np. niektóre pokarmy, problemy jelitowe lub nieprawidłowe postępowanie żywieniowe. U niemowląt karmionych piersią, kolka może być związana z jedzeniem przez matkę produktów  mlecznych.  U niemowląt karmionych butelką, należy rozważyć, że kolki mogą być spowodowane reakcją alergiczną na białka mleka krowiego. Preparaty o wysokim stopniu hydrolizy, takie jak Nutramigen LGG, mogą być pomocne w postępowaniu dietetycznym u niemowląt karmionych sztucznie, z powodu kolki ABM.

Czy alergia na mleko krowie to to samo co nietolerancja laktozy?

Nie, to są dwa różne stany kliniczne, w których postępowanie będzie różne. Alergia na białka mleka krowiego to reakcja o podłożu immunologicznym, w odpowiedzi na białko, natomiast, nietolerancja laktozy jest stanem nieimmunologicznym, w którym pacjent nie trawi cukru mlecznego, laktozy. Oba stany mogą powodować objawy z przewodu pokarmowego.  Jednakże objawy skórne i oddechowe wystąpią tylko w alergii na białka mleka krowiego. Dodatkowo, nietolerancja laktozy jest rzadko spotykana przed 2-3 rokiem życia, bez względu na pochodzenie etniczne.

Co to jest preparat hipoalergiczny?

Preparat hipoalergiczny o potwierdzonej klinicznie skuteczności jest tolerowany przez co najmniej 90% (z 95% zaufania) niemowląt z rozpoznaną alergią na białka mleka krowiego. Wyróżnia się 2 klasy: Preparaty o wysokim stopniu hydrolizy (eHF), np. Nutramigen LGG

  • Zalecane jako pierwszy wybór dla 90% niemowląt karmionych mieszanką z objawami alergii na białka mleka krowiego, od postaci łagodnej do umiarkowanej
  • Białko zostało silnie zhydrolizowane (rozbite), na małe peptydy i pojedyncze aminokwasy, dla których wywołanie reakcji alergicznej jest mało prawdopodobne

Preparat na bazie izolowanych aminokwasów (AAF), np. Nutramigen AA

  • Zarezerwowane dla ciężkich alergii na mleko krowie, na przykład alergii wielopokarmowych lub gdy eHF są nieskuteczne lub nie są tolerowane
  • Na bazie wolnych aminokwasów: 100% niealergenne

UWAGA: Częściowo zhydrolizowane preparaty (HA) nazywane są również czasem hipoalergicznymi.  Nie należy ich stosować w alergii pokarmowej, ponieważ nadal zawierają część pełnych białek, które mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Czy mleka sojowe, HA, comfort, digest, preparaty bezlaktozowe, mleka ryżowe, owsiane lub mleka innych zwierząt można stosować w alergii na mleko krowie?

Tylko preparaty o klinicznie potwierdzonej skuteczności: o wysokim stopniu hydrolizy (eHF) i preparaty na bazie aminokwasów (AAFs) spełniają kryteria dla hipoalergicznych preparatów dla niemowląt z alergią na mleko krowie i mogą być stosowane w postępowaniu w alergii na białko mleka krowiego.

Preparatów sojowych nie należy podawać niemowlętom przed 6 miesiącem życia.  Preparat na bazie białka sojowego może być niekiedy opcją u dzieci starszych niż 6 miesięcy, które np. nie akceptują eHF.

Preparaty typu komfort zawierają białko mleka, które jest tylko częściowo hydrolizowane (tj. w niewielkim stopniu), nie są skuteczne w alergii na białka mleka.

Preparaty bezlaktozowezawierają pełnocząsteczkowe białka mleka krowiego, a więc nie są odpowiednie dla dzieci z alergią na mleko krowie.

Mleko owcze i kozie zawiera pełne cząsteczki białka.  Ponieważ te białka są homologicznie zbliżone do alergenów białek mleka krowiego, mogą wywołać reakcję u niemowląt z alergią na mleko krowie.  Nie należy stosować mleka owczego i koziego u dzieci z alergią na mleko krowie.

Preparaty z hydrolizowanego ryżu mogą być rozważane dla dzieci, które odmawiają lub nie tolerują preparatów eHF na bazie białek mleka, lub pochodzą z wegańskiej rodziny, pod warunkiem, że są one bezpieczne i z potwierdzoną klinicznie skutecznością.

Co to jest marsz alergiczny? Marsz alergiczny opisuje rozwój postaci alergii z wiekiem.  Marsz alergiczny rozpoczyna się od uczulenia na alergeny pokarmowe, w efekcie którego dominują manifestacje skórne i z przewodu pokarmowego.  Następnie rozwija się uczulenie na alergeny wziewne, które manifestują się objawami z górnych i dolnych dróg oddechowych. Egzema/atopowe zapalenie skóry jest pierwszą kliniczną manifestacją marszu alergicznego.

Jak długo trwa, aż dziecko z alergią na mleko zacznie znów je tolerować?

Alergia na mleko krowie może trwać do 3.-ciego czy nawet 5.-go roku życia.  Dopóki dziecko nie zacznie tolerować mleka krowiego, trzeba będzie uważnie monitorować jego dietę i unikać produktów zawierających mleko krowie, lub dodatki białek mleka.

Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko toleruje mleko krowie?

Jeśli dziecko jest karmione sztucznym mlekiem, lekarz zazwyczaj przepisze mu preparat o wysokim stopniu hydrolizy (eHF).  Jeżeli objawy ustąpią, to po 4 tygodniach wykonywany jest test prowokacji.  Lekarz prowadzący może stwierdzić, czy dziecko toleruje mleko krowie na podstawie wyników takiej próby wprowadzenia na chwilę mleka, a także na podstawie innych informacji.  Próba powinna być przeprowadzona przez lekarza. Nie należy próbować wykonać próby samodzielnie w domu bez uzyskania porady lekarza.

 

Źródło: http://www.nutramigen.info.pl/