Astma to nie wirus.

astmatoniewirusAby odtrącenie z niewiedzy nie bolało.
Barbara Wawrzyniak

 

Jesienią 2015 roku przeprowadziliśmy w mediach społecznościowych akcję „Astma to nie wirus, podaj mi rękę i uśmiechnij się”. Akcja polegała na zachęceniu członków naszej społeczności do umieszczeniu zdjęć w mediach społecznościowych, na którym byłaby informacja, że astma nie jest choroba zaraźliwą i że można osobom chorym na astmę bez problemu podać rękę.

Akcja nasza została zainspirowana przejmującym listem, który wpłynął do Fundacji. Autorką listu była mama małej dziewczynki, która jest chora na astmę, a powodem napisania listu były nieprzyjemności, które spotkały dziecko i mamę w przychodni. Osoby będące w tej samej przychodni sugerowały, że dziecko powinno zostać zabrane z przychodni bo zaraża i wychodzenie z dzieckiem z takim kaszlem z domu jest dowodem na niefrasobliwość matki. Długo myślałam o tym co z tym zrobić, bo dla mnie takie reakcje ludzi są ewidentnym dowodem na to, że ludzie nadal mało wiedzą o astmie. A potem spontanicznie zrobiłam sobie zdjęcie z kartką z napisem „Astma to nie wirus. Nie zarażam. Podaj mi rękę i uśmiechnij się”.

Umieściłam zdjęcie na naszej stronie FB i poprosiłam osoby o przesyłanie podobnego apelu do nas albo do swoich osób znajomych. Reakcja naszej Społeczności przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Po pierwsze dostaliśmy wiele zdjęć, które można teraz obejrzeć na naszej stronie internetowej, na dowód tego, że wielu ludziom zależy na tym, żeby edukować innych. Po drugie odezwało się do nas mnóstwo osób, które opowiedziały swoje smutne doświadczenia dotyczące poczucia wykluczenia ze społeczeństwa, właśnie z powodu braku wiedzy ludzi na temat astmy.

Podkreślamy zatem, że astma jest przewlekłą choroba zapalną i nie można się nią w żaden sposób zarazić. Nadreaktywność oskrzeli dzieci chorujących na astmę, która manifestuje się kaszlem nie jest powodem do obawy o zarażenie się astma. Nie jest to żadne dowód na to, że rodzice nie opiekują się dzieckiem w sposób wystarczający. Otrzymywane przez takie dzieci leki, nie zawsze znoszą wszystkie objawy choroby.

Co możesz robić, jeżeli spotkasz osobę chorą na astmę, która bardzo kaszle? Wiemy, że może to przeszkadzać, ale zwracanie uwagi osobie chorej na jej objawy choroby jest brakiem kultury osobistej. Na pewno takie brakiem kultury są także komentarze skierowane do rodziców lub opiekunów chorego dziecka. Prosimy zatem, aby wszelkie uwagi w takich sytuacjach zachować dla siebie z myśl zasady, że jak nie możesz pomóc, to po prostu nie przeszkadzaj.

Jeżeli jesteś osobą chorą na astmę lub opiekujesz się chorym dzieckiem i spotka cię nieprzyjemna sytuacja, podejdź bez obaw do osoby, która nie potrafi się zachować kulturalnie i powiedz tylko: „Astma to nie wirus. Nie zarażam. Podaj mi rękę i uśmiechnij się.” Zapewniam, że mina tej osoby będzie należała do tych bezcennych.

Razem możemy więcej. Uśmiechem i pogodą ducha osiągniemy cel, jakim jest edukacja ludzi, że astma nie jest choroba zaraźliwą.

Justyna Mroczek-Żal
Prezes Fundacji

 

basia

 

astma

 

 

astma

 

 

ASTMA

 

astma

 

 

12038512_1035789289799062_6237437770456925351_n

 

 

astma

 

 

Astma

 

astma

 

astma

 

 

Astma

 

 

astma