Wybrałam się niedawno do Poznania na wykład Pani mgr Magdaleny Lubiewskiej (Orkiszowe Pola) pod obiecującym tytułem „Zioła i suplementy leczące przewlekłe stany zapalne organizmu”. Temat był bardzo intrygujący i nie zawiódł moich oczekiwań, bo przywiozłam ze sobą solidną dawkę wiedzy jak należy się wspierać się w chorobie naturalnymi składnikami. Z powodów oczywistych nie jestem w stanie w krótkim felietonie streścić całego wykładu. Myślę, że można śledzić stronę Orkiszowe Pola, może będziecie mogli wybrać się na jego powtórkę lub inną odsłonę. Natomiast podzielę się z moimi refleksjami z już stosowanych metod naturalnego wspomagania przewlekle chorego organizmu. Mimo, że wykład Pani M. Lubiewskiej był oparty na zdobyczach medycyny chińskiej, to część wiedzy na swój odpowiednik w badaniach naukowych. Dlatego osoby, które podchodzą asekuracyjnie do informacji, które nie mają w nauce odzwierciedlenia, znajdą także potwierdzenie pewnych twierdzeń w odpowiednich źródłach.
Na wstępie chciałam zaznaczyć, że absolutnie nie będę namawiać Was do odstawiania konwencjonalnego leczenia, bo od tego jest jedynie lekarz. Natomiast po konsultacji z lekarzem (ze względu na możliwość wystąpienia alergii pokarmowej – alergie krzyżowe), możecie spróbować włączyć niektóre substancje do swojej diety na stałe i cieszyć się lepszym zdrowie, a nawet być może zmniejszeniem dawek leków na astmę. Niezbędna jest w tym przypadku konsultacja lekarza, bo znana jest też postać astmy aspirynowej, w której należy wykluczyć nie tylko aspirynę, ale także wiele składników pożywienia, które mają działanie odpowiadające aspirynie np. wyciąg z kwiatów lipy. Do sprawy włączenia zatem niektórych ziół i suplementów diety należy podchodzić z odpowiednią ostrożnością, szczególnie u alergików.
Jedną z ważnych rzeczy, która została poruszona, był ogromny wpływ na działanie przeciwzapalne dla organizmu odpowiedniego poziomu probiotyków i prebiotyków w diecie. W przypadku zaburzenia flory żołądkowo-jelitowej. Zmiany w mikrobiomie żołądkowo-jelitowym są związane z chorobami u ludzi i zwierząt, w tym chorobą zapalną jelit, astmą, otyłością, zespołem metabolicznym, chorobą sercowo-naczyniową, stanami immunologicznymi i stanami neurorozwojowymi, takimi jak zaburzenie ze spektrum autyzmu. [1] Z tego właśnie powodu powinniśmy dbać o te równowagę poprzez spożywanie odpowiednich pokarmów, a jeżeli z różnych powodów nie jest to możliwe, o ich suplementację.
Odpowiednia dieta powinna być wolna od produktów wywołujących stany zapalne (w szczególności jelit). Za takie składniki uważa się: gluten, kwasy Omega 6, tłuszcze TRANS, cukier, kawa, alkohol. Wykluczenie tych czynników z pożywienia na pewno obniży działanie prozapalne dla organizmu. Jeżeli mamy zatem problemy z jelitami, to musimy zdawać sobie sprawę, z tego, że proces zapalny w naszym organizmie trwa i należy przyjrzeć się diecie, ponieważ ma to bezpośredni wpływ także na astmę. Badania naukowe potwierdzają Radykalne zmiany w diecie wiązały się ze wzrostem astmy z przesunięciem w kierunku „zachodniego” schematu diety, charakteryzującego się wysokim spożyciem przetworzonych mięs i ziaren rafinowanych, wysokotłuszczowych produktów mlecznych oraz słodkich deserów i napojów. Ponieważ dieta stanowi modyfikowalny czynnik ryzyka w wielu chorobach przewlekłych, autorzy zbadali związek pomiędzy dietą „zachodnią” a zachorowalnością na astmę, występowaniem i zachorowalnością u dorosłych. Obecne dowody nie potwierdzają związku między zachodnią dietą a astmą, ale sugerują możliwy związek między zachodnim wzorcem diety a zachorowalnością na astmę dorosłych[2]. W innym badaniu wskazano, ze wzorce żywieniowe, takie jak dieta zachodnia, która obejmuje wysokie spożycie rafinowanych ziaren, przetworzonych i czerwonych mięs oraz deserów, mają działanie prozapalne, a dieta śródziemnomorska, przy wysokim spożyciu owoców i warzyw, ma właściwości przeciwzapalne[3].
Na pytanie, czy istnieją składniki pożywienia, które mają działanie przeciwzapalne i należy je włączyć do diety (z uwzględnieniem zakazu lekarza, w przypadku alergii pokarmowej) należy odpowiedzieć pozytywnie. I tak powinniśmy włączyć do naszego codziennego jadłospisu następujące produkty: piperyna, imbir, kurkuma, aloes, rumianek, zielona herbatę i acai. Kurkumina pochodzi z kłącza ostryżu długiego i ma bardzo szerokie prozdrowotne zastosowanie dla organizmu. Należy pamiętać, żeby mieszać kurkumę z pieprzem, papryką i oliwą, żeby ułatwić jej przyswajanie. Badania naukowe potwierdzają wpływ przeciwzapalny kurkuminy, który może odgrywać dużą rolę w chorobach płuc[4]. Imbir jest od dawna stosowany w leczeniu zaburzeń oddychania. Badania naukowe i w tym przypadku potwierdziły, że imbir zmniejsza alergiczne zapalenie dróg oddechowych, prawdopodobnie przez tłumienie odpowiedzi immunologicznej organizmu[5]. W innych badaniach naukowych poddano badaniu takie produkty jak: echinacea, czosnek, arcydzięgiel, niemiecki kwiat rumianku, efedryna, gingko, ekstrakt z pestek winogron, korzeń lukrecji, ziele dziurawca, kłącza kava kava, mięta pieprzowa, pokrzywa i żeń-szeń. Stwierdzono, że w stosowaniu ww. wykazano niepożądane efekty, zwykle w postaci reakcji nadwrażliwości. Alergolodzy i immunologowie kliniczni powinni zatem zdobyć większą wiedzę na temat tych substancji, aby mogli informować pacjentów o stosowaniu i możliwym ich działaniu niekorzystnym[6]. Nie wyklucza to indywidualnie pozytywnego efektu na organizm. W przeglądzie badań stwierdzono także, że związki zawarte w herbacie, pomagające w astmie, mogą być w przyszłości podstawą do otwarcia nowych kierunków badań w celu odkrycia leków[7].
Nie sposób wyczerpać tematu w kilku refleksjach, które zapamiętałam najbardziej w mojej wycieczki do Poznania. Do poruszanych tam zagadnień na pewno będę wracać. W międzyczasie przyjrzyjcie się swojej diecie, zapytajcie lekarza, które z ww. produktów możecie włączyć do diety.
Żyjmy zdrowiej i dbajmy o siebie każdego dnia.
Serdecznie Was pozdrawiam
Justyna Mroczek-Żal
Prezes Fundacji
[1] J Vet Intern Med. 2017 Nov 24. doi: 10.1111/jvim.14875. [Epub ahead of print] [2] Ann Allergy Asthma Immunol. 2015 Apr;114(4):273-80. doi: 10.1016/j.anai.2014.11.003. Epub 2014 Dec 15. [3] Nutrients. 2017 Nov 8;9(11). pii: E1227. doi: 10.3390/nu9111227. [4] Pharmacol Res. 2017 Jan;115:133-148. doi: 10.1016/j.phrs.2016.11.017. Epub 2016 Nov 22. [5] Pharm Biol. 2015 Mar;53(3):359-67. doi: 10.3109/13880209.2014.920396. Epub 2014 Nov 25. [6] Ann Allergy Asthma Immunol. 2004 Aug;93(2 Suppl 1):S45-54. [7] Cell Signal. 2017 Nov;39:55-65. doi: 10.1016/j.cellsig.2017.07.018. Epub 2017 Jul 25.