Gdzie po kalendarz pylenia?

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki często uczulają. Naukowcy z Instytutu Ochrony Środowiska – PIB przedstawiają codzienne prognozy stężenia alergenów, które mogą pomóc osobom uczulonym lepiej zaplanować czas na świeżym powietrzu.

Prognozy pylenia roślin opracowywane są przez ekspertów z IOŚ-PIB codziennie, na kolejne 96 godzin, czyli 4 dni.

Prognozy są dostępne pod adresem: https://ios.edu.pl/alergeny/

Analizy stężeń pyłków biogennych dotyczą sześciu gatunków typowych dla różnych obszarów Europy: bylic (pyli od lipca do września), olszy (od lutego do kwietnia), traw, brzozy (od marca do maja), oliwki oraz ambrozji.

Oprócz wspomnianych gatunków ujętych w monitoringu IOS-PIB, uczulenie powoduje też często pokrzywa (pylące od maja do września) i żyto (w okresie maja i czerwca).

Stężenia pyłków są bezpośrednio zależne od temperatury powietrza, a dokładnie – od akumulacji wartości kolejnych temperatur średniodobowych, licząc od początku roku kalendarzowego. Okres wegetacyjny każdej z roślin, uwzględnionych w modelu, opisany jest zbiorem równań matematycznych i współzależności zmiennych meteorologicznych. Kalendarz pylenia, który jest wynikiem opisu matematycznego, bezpośrednio odzwierciedla zależność od funkcji temperatury powietrza i określa czas trwania wegetacji roślin – poinformował Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w IOŚ PIB.

Tworzenie prognoz pozwala dostarczyć dobrej jakości informacji na temat stężeń alergenów w Polsce, co – jak podkreślono w informacji prasowej przesłanej PAP – „może być ważne dla osób zmagających się z objawami alergii, umożliwiając w ten sposób lepsze planowanie codziennych aktywności i minimalizację narażenia na alergeny”.

Analizy prowadzone przez Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w IOŚ – PIB są elementem europejskiego programu monitoringu atmosfery CAMS i Krajowego Programu Współpracy CAMS.

Sezon pyłkowy trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Podstawą profilaktyki jest unikanie kontaktu z alergenem, co nie jest zawsze możliwe, bo pyłki rozprzestrzeniają się z wiatrem.

Najbardziej charakterystycznymi objawami alergii na pyłki są nawracający katar, zatkany nos, kichanie, zapalenie spojówek, suchy, męczący kaszel (bez cech ostrej infekcji), drapanie w gardle, duszność, swędzące zmiany skórne, nawrotowe infekcje górnych dróg oddechowych, bóle głowy, zmęczenie. Objawy alergii na pyłki są podobne do przeziębienia, ale bez bólu gardła, gorączki i wydzieliny z nosa. Symptomy alergii mogą zmieniać się z dnia na dzień i trwać dłużej niż przeziębienie.

Leki dostępne bez recepty często łagodzą problemy, a czasami całkowicie je usuwają. Z lekarzem warto się skontaktować, jeśli leki dostępne bez recepty nie pomagają, alergia dotyczy małego dziecka, dana osoba ma objawy astmy i problem z oddychaniem, problemy z tchawicą z kaszlem podczas ćwiczeń albo gdy ma alergię przez cały rok. (PAP)

Źródło: naukawpolsce.pl