Koronawirus a profilaktyka antyroztoczowa

alergosova

 

Jednym z pytań, które pojawiło się na skrzynce fundacyjnej było pytanie profilaktyka antyroztoczowa chroni przed koronawirusem?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie zacznę od wskazania, że na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego https://gis.gov.pl/ znajdziecie wszystkie rzetelne informacje, dotyczące dbania o zdrowie swoje i innych. Takie informacje znajdziecie także na stronie www.pacjent.gov.pl. Czy jednak samo w sobie stosowanie profilaktyki antyroztoczowej chroni przed zachorowaniem na koronawirusa? Na to pytanie odpowiedz jest negatywna. Samo stosowanie profilaktyki antyroztoczowej nie chroni nikogo przed zachorowaniem na koronawirusa. Jakiekolwiek inne twierdzenia są nieprawdziwe i nieetyczne.

W internecie pojawia się wiele informacji, mogących wprowadzać pacjentów w błąd, a bazujących na leku o nasze zdrowie i życie. Proszę uważnie się im przyglądajcie i szukajcie odpowiedzi na pytania tylko w rzetelnych źródłach.  Nie dajmy na siebie wpływać nieuczciwym przedsiębiorcom, którzy bazując na leku i strachu, chcą po prostu zarobić.

W sprawie wymienionej w pytaniu profilaktyki antyroztoczowej, należy uświadomić sobie inną rzecz, której może nie bierzemy pod uwagę, w codziennych zmaganiach z infekcjami. Dlaczego warto stosować profilaktykę antyroztoczową w czasie wzmożonego zachorowania na wszelkiego rodzaju infekcje, nie tylko w czasie pandemii koranowirusa? Pamiętajmy, że kontakt z alergenami roztoczy kurzu domowego osłabiają nasz układ odpornościowy. Toksyny z odchodów roztoczy są czynnikiem drażniącym dla naszych dróg oddechowych. W okresie wzmożonego zachorowania na wszelkiego rodzaju infekcje, warto jest ten czynnik drażniący po prostu ograniczyć. Poprawi to zdrowie nie tylko osób przewlekle chorych, ale także wszystkich członków rodziny.

Czy trzeba teraz nagle rzucać wszystko i wdrażać zasady profilaktyki antyroztoczowej? Wiele rzeczy można zrobić od razu, ograniczyć na przykład w domu liczbę tzw. „kurzołapów”, pochować bibeloty czy książki, sprawiając, że łatwiej będzie posprzątać zakamarki. Jak już wyżej wskazałam, nie można profilaktyki antyroztoczowej traktować jak sposób na walkę z koronawirusem, a jedynie jest to dobra droga do dbałości o nasze codzienne zdrowie. Zachęcam zatem do stosowania tej profilaktyki w ramach wiosennych porządków, jak i przez cały rok. Wszyscy dzięki temu będziemy zdrowsi.

Pozdrawiam serdecznie w tak trudnym dla wszystkich czasie.

Życzę Wam zdrowia i pogody ducha.

Justyna Mroczek-Żal

Prezes Fundacji