Międzynarodowy Dzień Astmy 2024

 

światowy dzień astmy

 

Światowy Dzień Astmy (WAD) (7 maja 2024 r.) organizowany jest przez Globalną Inicjatywę na rzecz Astmy (GINA) (www.ginasthma.org), organizację współpracującą Światowej Organizacji Zdrowia założoną w 1993 r. WAD odbywa się co roku w maju w celu podnoszenia świadomości astmy na całym świecie.

Z okazji Światowego Dnia Astmy 2024 Globalna Inicjatywa na rzecz Astmy (GINA) wybrała temat „Edukacja o astmie wzmacnia”. GINA podkreśla potrzebę zapewnienia osobom chorym na astmę odpowiedniej edukacji, aby mogły radzić sobie z chorobą i rozpoznawać, kiedy należy zwrócić się o pomoc lekarską. GINA apeluje do pracowników służby zdrowia o zwiększania swojej świadomości na temat ciągłej, możliwej do uniknięcia śmiertelności z powodu astmy, a także do zwiększania wiedzy na temat opublikowanych dowodów dotyczących skutecznego leczenia astmy, tak aby byli oni przygotowani do dostarczania pacjentom wiarygodnych informacji i optymalnego leczenia.

Astma jest jedną z najczęstszych przewlekłych chorób niezakaźnych, która dotyka ponad 260 milionów ludzi i jest przyczyną ponad 450 000 zgonów każdego roku na całym świecie, a większości z nich można zapobiec.

Kluczowymi kwestiami wymagającymi edukacji są niedostateczna lub niedokładna diagnoza, niewystarczające stosowanie wziewnych kortykosteroidów wziewnych o działaniu przeciwzapalnym, nadużywanie i nadmierne poleganie na inhalatorach krótko działających agonistów beta2 (SABA) oraz niewystarczające diagnozowanie pacjentów wymagających specjalistycznej opieki.

GINA to organizacja non-profit, powołana w celu poprawy opieki nad pacjentami z astmą poprzez opracowanie i promowanie wytycznych klinicznych opartych na dowodach naukowych. Jej głównym celem jest zmniejszenie obciążenia chorobą oraz poprawa jakości życia osób dotkniętych astmą na całym świecie. W ramach swojej działalności GINA prowadzi badania, edukuje społeczeństwo oraz współpracuje z organizacjami międzynarodowymi, rządami i partnerami przemysłowymi w celu osiągnięcia tych celów.

Przesłanie GINA na Międzynarodowy Dzień Astmy 2024 jest klarowne i ambitne. Poprzez promowanie najlepszych praktyk w diagnostyce, leczeniu i zapobieganiu astmy, organizacja dąży do zmniejszenia ciężkości choroby oraz poprawy jakości życia pacjentów. Kluczowymi elementami przesłania GINA są:

  1. Świadomość i Edukacja: GINA kładzie duży nacisk na edukację pacjentów, ich rodzin oraz personelu medycznego na temat astmy. Zrozumienie przyczyn, objawów, metod leczenia i zapobiegania jest kluczowe dla skutecznej kontroli choroby i poprawy jakości życia pacjentów.
  2. Dostępność do Opieki Zdrowotnej: GINA akcentuje konieczność zapewnienia powszechnego dostępu do wysokiej jakości opieki zdrowotnej dla wszystkich osób z astmą. Jest to istotne zwłaszcza w krajach rozwijających się, gdzie dostępność leczenia może być ograniczona.
  3. Indywidualizacja Leczenia: Organizacja podkreśla konieczność indywidualnego podejścia do leczenia astmy, uwzględniając różnice w objawach, czynnikach wyzwalających i reakcjach na leki u poszczególnych pacjentów.
  4. Badania Naukowe: GINA wspiera badania naukowe nad astmą, dążąc do lepszego zrozumienia tej choroby oraz opracowania skuteczniejszych terapii i metod zapobiegania.
  5. Zrównoważony Rozwój: Przesłanie GINA uwzględnia także aspekty zrównoważonego rozwoju, zachęcając do działań mających na celu zmniejszenie wpływu astmy na środowisko oraz poprawę jakości życia pacjentów w długoterminowej perspektywie.

Międzynarodowy Dzień Astmy 2024 to doskonała okazja do zwiększenia świadomości społecznej na temat tej choroby oraz promowania przesłania GINA. Wszyscy możemy wnieść swój wkład poprzez edukację, wsparcie badań naukowych oraz propagowanie zdrowego stylu życia. Dzięki wspólnym wysiłkom możemy skutecznie zwalczyć astmę i poprawić jakość życia milionów ludzi na całym świecie.

Ty też możesz przyłączyć się do świętowania. Zrób coś, żeby w Twoim otoczeniu ludzie wiedzieli, jak wspierać osoby chore na astmę, jak zapobiegać zaostrzeniu się objawów choroby, kiedy skonsultować się z lekarzem, żeby nie przegapić objawów choroby.

Razem możemy więcej.

Edukacja o astmie wzmacnia!

Justyna Mroczek-Żal

Prezes Fundacji