Pokrowiec antyroztoczowy – jak wybrać?

photo_104417_20170708

Kiedy dowiadujemy się, że jesteśmy uczuleni na roztocza kurzu domowego, to wszystkie zmiany, których musimy dokonać, żeby zadbać o swoje zdrowie w pierwszej chwili mogą przyprawić o zawrót głowy. Wystarczająco dużo zachodu jest z usunięciem wszystkich „kurzołapów”, rezygnacja z tapicerowanych mebli, dywanów, odpowiednim sprzątaniem i przekonaniem wszystkich, wokół, że nie jest to nasza fanaberia.

Profilaktyka antyroztoczowa się na tym nie kończy jednak i dochodzimy do kryzysowego momentu wyboru pokrowca antyroztoczowego na materac do naszego łóżka. I tu napotykamy na schody, bo na rynku jest wiele pokrowców antyroztoczowych i wszystkie wydają się na pierwszy rzut oka spełniać nasze oczekiwania.

Przedstawiamy Wam najważniejsze cechy, które odróżnią pokrowiec niepełnowartościowy od tego, który zapewni Wam zdrowy spokojny sen (kolejność ważnych cech, które winien spełniać pokrowiec jest absolutnie przypadkowa):

  1. Pokrowiec antyroztoczowy powinien być uszyty z materiału, która ma właściwości antyroztoczowe. Antyroztoczowość tkaniny to forma takiego upakowania lub splotu tkaniny, który sprawie, że maleńkie roztocze się nie przeciśnie. Tej informacji szukajcie w informacjach dotyczących produktu, każdy producent powinien takie informacje podać konsumentowi, a jeżeli nie podaje, to z wrodzonym sceptycyzmem należałoby założyć, że tkania właściwości antyroztoczowych nie ma, nawet, jeżeli reklama krzyczy, że jest to pokrowiec antyalergiczny, hipoalergiczny itp.
  2. Należy także zwrócić uwagę na sposób uszycia danego pokrowca, czy miejsce gdzie jest wszyty zamek jest wystarczająco dobrze zabezpieczone, żeby roztocza nie miały szans się przedostać właśnie w takim miejscu. Staranność uszycia ma bardzo duże znaczenie, bo przecież szwy są miejscami wrażliwymi, które umożliwiają wniknięcie roztoczy do wnętrza materaca.
  3. Każdy pokrowiec ze względów higienicznych trzeba wyprać kilka razy w roku. Nie bez znaczenia jest, w jakiej temperaturze możemy taki pokrowiec wyprać. Jest to związane z odpornością roztoczy na wysoką temperaturę. W wyższych temperaturach wzrasta aktywność roztoczy, ale jednocześnie skraca się ich okres życia, np. w temperaturze 45°C mogą przeżyć 24 godziny, w temperaturze 50°C 4 godz., w temperaturze 60°C mniej niż godzinę, a w temperaturze 70–80°C tylko 5 minut. Z uwagi na powyższe temperatura optymalna do prania pokrowca antyroztoczowego jest nie mniejsza niż 60°C. Pokrowiec po wypraniu w takiej temperaturze nie powinien tracić swoich wartości użytkowych, na co konsumenci powinni mieć gwarancję producenta, co winno znaleźć odzwierciedlenie w odpowiednich dokumentach ( np. liczba prań pokrowca bez utraty właściwości użytkowych winna być podana w ramach dokumentu gwarancyjnego, lub możemy te informacje uzyskać w inny sposób od producenta).
  4. Udzielenie gwarancji na produkt jest instytucja prawa cywilnego. Dostajemy przy zakupie dokument gwarancyjny, z którego wynika, jaki jest zakres właściwości produktu, które producent deklaruje, że będzie cechował produkt przez okres objęty gwarancja. Należy zwrócić uwagę, czy w dokumencie gwarancyjnym jest umieszczona informacja o procedurze zgłaszania roszczeń z tytułu gwarancji. To jest ważne z tego powodu, że możemy znaleźć takie produkt, który jedynie reklamuje długi okres gwarancji, ale nie będzie możliwe z powodów lezących po stronie producenta na realizację tych roszczeń i jest to jedynie tzw. chwyt marketingowy.
  5. Musimy także pamiętać o tym, że antyroztoczowy pokrowiec na materac to zabezpieczenie naszego łóżka, na którym bezpośrednio się kładziemy. W żadnym wypadku ze względu na nasz komfort snu, materiał, z którego jest uszyty nie powinien szeleścić. Niewyobrażalne jest bowiem to, że przewracamy się z boku na bok i towarzyszy nam szelest materiału pod prześcieradłem.
  6. Zalecane jest wybieranie takiego pokrowca, którego skuteczność została zweryfikowana przez międzynarodowego instytucje, które na materiał, z którego pokrowiec jest uszyty albo na sam produkt udzielają odpowiedniego certyfikatu. Przykładem takiego certyfikatu jest Znak Jakości ECARF, który od 2006 r. jest przyznawany produktom i usługom przyjaznym dla osób z alergiami. Dodatkowym atutem jest fakt, że to produkt posiada taki certyfikat a nie sam materiał, z jakiego jest uszyty, ponieważ to gwarantuje właściwości produkt także po jego wyprodukowaniu.

Dbajmy o nasze zdrowie, zaopatrując się w produkty najwyższej jakości, ponieważ jest to przecież gwarancja naszego zdrowia. Z takim przewodnikiem możecie spokojnie się wybrać na zakupy pokrowca na materac. Często do Fundacji trafiają osoby, które pytają, czy muszą mieć kupione także pościele antyroztoczowe, a my zawsze odpowiadamy to samo, że o ile kwestia pokrowca na materac jest dla nas oczywistą, ponieważ materaca do pralki nie wepchniemy, o tyle pościel jest sprawą dowolną każdego alergika, uczulonego na roztocza kurzu domowego, pod warunkiem, że będzie ją prał w całości (kołdry i poduszki) raz na dwa tygodnie w temperaturze co najmniej 60°C.

Mamy nadzieję, że teraz zakupy będą łatwiejsze a my wszyscy zdrowsi, czego nam z całego serca życzę.

Z antyroztoczowym uśmiechem ja

Justyna Mroczek-Żal

Prezes Fundacji